Organic Standards
- (3)
- (1)
- (1)
- (3,094)
- (6)
- (1)
- (488)
- (1)
- (26)
- (8)
- (2)
- (66)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (16)
- (1)
- (80)
- (7)
- (35)
- (301)
- (2)
- (7)
- (4)
- (8)
- (1)
- (533)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (24)
- (126)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (5)
- (16)
- (265)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (11)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (24)
- (3)
- (2)
- (1)
- (40)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (19)
- (44)
- (1)
- (174)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (104)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (65)
- (1)
- (27)
- (1)
- (4)
- (18)
- (26)
- (45)
- (1)
- (26)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (79)
- (29)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (134)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (39)
- (49)
- (42)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (24)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (276)
- (286)
- (1)
- (516)
- (1)
- (1)
- (1)
- (49)
- (2)
- (9)
- (5)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
TraceCERT™ L-Glutamic acid, MilliporeSigma™ Supelco™
This certified reference material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO/IEC 17025 and ISO 17034. This CRM is traceable to primary material from an NMI, e.g. NIST or NMIJ.Certified content by quantitative NMR incl. uncertainty and expiry date are given on the certificate.
| Type | Analytical Standard |
|---|---|
| Percent Purity | ≥99% (TLC) |
| Linear Formula | C6H7N3 O |
| CAS | 54-85-3 |
| MDL Number | MFCD00006426 |
| Physical Form | Neat |
| Packaging | Poly Bottle |
| Grade | Analytical Standard |
| Synonym | 4-Pyridinecarboxylic acid hydrazide; INH; Isonicotinic acid hydrazide; Isonicotinic hydrazide |
| RTECS Number | NS1751850 |
| Formula Weight | 137.14 |
| Melting Point | 171°C to 173°C |
Stearic Acid, Analytical Standard, ≥98.5%, MilliporeSigma™ Supelco™
Stearic acid is a long chain saturated fatty acid. It can be derived naturally from vegetable and animal fat.
TraceCERT™ L-Histidine, MilliporeSigma™ Supelco™
This certified reference material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO/IEC 17025 and ISO 17034. This CRM is traceable to primary material from an NMI, e.g. NIST or NMIJ.Certified content by quantitative NMR incl. uncertainty and expiry date are given on the certificate.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥99.5% (GC) |
| Linear Formula | CH3(CH2)17 COOH |
| CAS | 646-30-0 |
| MDL Number | MFCD00002754 |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Synonym | C19:0; NSC 11914; Nonadecylic acid |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 298.50 |
| Melting Point | 68°C to 70°C |
Activated Charcoal, Powder, MilliporeSigma™ Supelco™
CAS: 7440-44-0 Molecular Formula: C Molecular Weight (g/mol): 12.01 MDL Number: MFCD00133992 InChI Key: OKTJSMMVPCPJKN-UHFFFAOYSA-N Synonym: Charcoal activated IUPAC Name: carbon SMILES: [C]
| CAS | 7440-44-0 |
|---|---|
| Molecular Weight (g/mol) | 12.01 |
| MDL Number | MFCD00133992 |
| SMILES | [C] |
| Synonym | Charcoal activated |
| IUPAC Name | carbon |
| InChI Key | OKTJSMMVPCPJKN-UHFFFAOYSA-N |
| Molecular Formula | C |
Octocrylene Pharmaceutical Secondary Standard, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control, provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards.
| Boiling Point | 218°C (1.5 mmHg) |
|---|---|
| Type | Certified Reference Material |
| Linear Formula | (C6H5)2 C=C(CN)CO2 CH2 CH(C2H5)(CH2)3 CH3 |
| CAS | 6197-30-4 |
| MDL Number | MFCD00059260 |
| Physical Form | Neat |
| Flash Point | 234°C - closed cup |
| Grade | Certified Reference Material |
| Synonym | 2-Ethylhexyl 2-cyano-3,3-diphenylacrylate |
| Purity Grade Notes | These secondary standards offer multi-traceability to the USP, EP (PhEur) and BP primary standards, where they are available. |
| Formula Weight | 361.48 |
| Density | 1.051 g/mL (at 25°C) |
| Melting Point | -10°C |
PESTANAL™ Ethoxyquin, MilliporeSigma™ Supelco™
Ethoxyquin (EQ), an aromatic compound, is an antioxidant mostly used in animal and fish feeds. It is seen to inhibit carcinogenic effects of polycyclic aromatic hydrocarbons. Oxidation initiated by air, light or transition metals in unsaturated lipids can be stopped from propagation by EQ.